Háčkovaná dečka pre dieťatko z alpaky. Je príjemná na omak a teplá. Na zhotovenie som použila zbytky priadze, ktoré mi zostali z iných projektov.                                                                                                        .

Materiál: 100% alpaka (Drops) 50 g = cca 167 m
Farba A: Výrazná farba na stredy a spájanie štvorcov
Skupina B: svetlejšie odtiene modrej, šedomodrej a zelenomodrej
Háčik č 3,5
Rozmer štvorca: 18 x 18 cm
Rozmer deky: 100 x 100 cm
Obťažnosť: pokročilý začiatočník

Stehy
ro – retiazkové oko
po – pevné oko
ks – krátky stĺpik
ds – dlhý stĺpik
d2s – 2x nahodený ds
Veľký lupienok – 3xd2s spoj – 3 2xnahodené ds spojené pod jednu hlavu (očko)
Úvodný veľký lupienok – úvodné 3xd2s spoj – 3ro, 2 2xnahodené ds spojené pod jednu hlavu (očko)
Malý lupienok – 3xds spoj – 3 ds spojené pod jednu hlavu (očko)
Úvodný malý lupienok – úvodné 3xds spoj – 2ro, 2 ds spojené pod jednu hlavu (očko)

ROH1 – ks, 2ro, ks
ROH1A – začiatok riadku: 3ro, ks
ROH2 – veľký lupienok, 3ro, veľký lupienok
ROH3 – malý lupienok, 3ro, malý lupienok
ROH4 – 2ds, 2ro, 2ds
ROH4A: 2ro, ds, 2ro, 2ds

Štvorec (spravte 25)
Začneme priadzou( A) 4 ro do kruhu, alebo iný začiatok (napr. magický kruh)
1.r. (A): Do kruhu háčkujeme: úvodný veľký lupienok, (3ro, veľký lupienok) x 7, ro, riadok ukončíme pomocou ds do 1. medzery v tomto riadku.
2.r. (B): Úvodný veľký lupienok do medzery dole, (ro, 3 ds do nasledujúcej medzery, ROH2 do nasledujúcej medzery) x 3, ro, 3 ds do nasledujúcej medzery, ro, veľký lupienok do 1. medzery, ro, ds do 1. medzery v riadku (tvorenej 1. ro v riadku (2 lupienky a 3 stĺpiky na strane)
3.r. (B): Úvodný malý lupienok do medzery dole, (ro, 2 ds do nasledujúcej medzery, 3 ds do ds, 2 ds do nasledujúcej medzery, ro, ROH3) x 3, ro, 2 ds do nasledujúcej medzery, 3 ds do ds, 2 ds do nasledujúcej medzery, ro, malý lupienok do 1. medzery, ro, ds do 1. medzery v riadku. (2 lupienky a 7 stĺpikov na strane)
4.r. (B): Úvodný malý lupienok do medzery dole, (ro, 2 ds do nasledujúcej medzery, 7ds do ds, 2 ds do nasledujúcej medzery, ro, ROH3) x 3, ro, 2 ds do nasledujúcej medzery, 7 ds do ds, 2 ds do nasledujúcej medzery, ro, malý lupienok do 1. medzery, ro, ds do 1. medzery v riadku. (2 lupienky a 11 stĺpikov na strane)
5.r. (B): Úvodný malý lupienok do medzery dole, (ro, 2 ds do nasledujúcej medzery, 11ds do ds, 2 ds do nasledujúcej medzery, ro, ROH3) x 3, ro, 2 ds do nasledujúcej medzery, 11 ds do ds, 2 ds do nasledujúcej medzery, ro, malý lupienok do 1. medzery, 3ro, ukončiť neviditeľným spojom. (2 lupienky a 15 stĺpikov na strane). Zapošite nite.
Ak si prajete profesionálny výsledok, hotové štvorce blokujte. Ja som v tomto prípade neblokovala a výsledok je výborný.

Spájanie štvorcov
Použila som farbu A.
Štvorce si poukladáme, zošijeme, alebo zháčkujeme pozdĺžne a priečne. Ja som zháčkovala pomocou po takto: Chytila som 2 štvorce rubom k sebe po som háčkovala do oboch zadných nití (keď máte priložené k sebe rubom je to 2. niť predného štvorca a 1 niť zadného štvorca): po do dvoch očiek rohovej retiazky, po do lupienka, po do ro, 15 po do ds, po do ro, po do lupienka, 2 po do rohu, 2 ro, zobrať ďalšie 2 štvorce a opakovať a na konci riadku po do oboch očiek rohovej retiazky. Odporúčam označiť si 1. rohový štvorec.

Okraj
Prosím kontrolujte si stav okraja, v prípade potreby vypárajte a upravte počet stĺpikov podľa potreby Vášho projektu. Novú farbu priadze pripájame do rohovej medzery (nezáleží ktorej) pomocou po a utiahneme.
1.r. (B), Riadok ks. Ks háčkujeme do zadnej nite (okrem rohov deky)! Začneme v ľubovoľnom rohu. Do rohov: ROH1, ks do každého ds, 2 ks do oboch rohových medzier vnútorných štvorcov. Na spojoch štvorcov budú 4 ks.
2.-3.r. (B): Riadok ds. Do rohov: ROH4A alebo ROH4, ds so každého ds.
4. a 5 riadok slúžia na spevnenie okraja. Tak bude okraj pevný aj po niekoľkých praniach.
4.r. (B): /ROH1, ro, preskočiť 1 očko, (ks, ro, preskočiť 1) opakujeme do konca strany/x4, riadok ukončíme po do 1. rohovej medzery
5.r. (B): /ROH1, ro, preskočiť 1 očko, (ks do voľného očka riadku 3 dole, ro, preskočiť 1) opakujeme do konca strany/x4, riadok ukončíme neviditeľným spojom, zapošijeme odstávajúce nite. Hotovo.

Dečka Filip