Háčkovaná deka pre bábätko s bordovými kolieskami. V každom koliesku je malá kvetinka. Kolieska sú háčkované melírovanou priadzou, takže každé je iné.                                                                                                     .

Technika: háčkovanie

Obťažnosť: stredná

Priadza: 100% akryl, detská priadza, 50 g cca 130 m

Ružová, modrá 4v4 štvorce: cca 200 g melírovanej a 200 g bielej/svetlo ružovej (Použila som Bucum bebe a Bebe batik)

Rozmer: 80x80cm

Ďalej potrebujete: háčik 4,5 mm, ihlu, nožnice

Použité stehy

ro – retiazkové oko

po – pevné oko

ks – krátky stĺpik

pds – polodlhý stĺpik

ds – dlhý stĺpik

prds – predĺžený dlhý stĺpik

d2s – 2x nahodený dlhý stĺpik

 

Štvorec (urobte 16)

Začneme magickým okom alebo 4 ro do kruhu melírovanou

1.r.: 6 ks do kruhu

2.r.: 3 ro (=1.ds), do toho istého oka zháčkujeme 2 d2s, 3 ro, (do nasledujúceho oka zháčkujeme 3d2s, 3ro)x5, po do vrcholu 1. lístka kvetinky

3.r.: 2ro, do vrcholu lístka kvetinky, do medzier po 5 ds ukončíme po do 1. riadneho ds, (36 ds),

4.r. 2ro, všetky ds háčkujeme do zadnej nite. Ds, (2ds do nasledujúceho, 2 ds) x 11, 2 ds do nasledujúceho,  (48 ds), niť odstrihneme, pripojíme neviditeľným stehom k 1. ds.

5.r. (bielou) – Z kruhu urobíme štvorec. Na jednu stranu štvorca máme 12 očiek, z toho 1 roh. Bielu niť pripojíme kdekoľvek. Háčkujeme do zadnej nite riadku 4 – do každej nite 1 stĺpik okrem rohu.  Ro, 3ks, 2pds, 1 ds, 1 prds, roh (2 d2s, 3ro, 2d2s), (1prds, 1ds, 2pds)x4, niť odstrihneme a ukončíme neviditeľným spojom.(15 stĺpikov na strane) Zapošiť nite, štvorec je hotový.

 

Dohotovenie (biela)

Štvorce si poukladáme, zošijeme, alebo zháčkujeme pozdĺžne a priečne. Ja som zháčkovala pomocou po takto: Chytila som 2 štvorce rubom k sebe po som háčkovala do oboch zadných nití (keď máte priložené k sebe rubom je to 2. niť predného štvorca a 1 niť zadného štvorca):  po do rohovej retiazky (do zadnej nite), 15 po do stĺpikov, po do rohovej retiazky, 2ro (medzi 2 štvorcami), zobrať ďalšie 2 štvorce a opakovať.

 

Okraj (biela)

1.r. Niť pripojíme do rohovej medzery. Úvodný roh: 2ro, 2ds, 2ro, 3ds, ostatné rohy:   (3 ds, 2 ro, 3 ds), rovné časti: ds do zadnej nite, medzi štvorcami: 2 ds do rohových medzier, do stredu spoja háčkujeme takto: spojený stĺpik z troch stĺpikov (1. noha = ds do rohovej medzery, 2. noha = prds do stredu spoja, 3.noha = ds do rohovej medzer). Riadok ukončíme po do 1. ds, pomocou po sa presunieme do rohovej medzery. (101 stĺpikov)

2.r. Úvodný roh: (2ro, ds, 2ro, 2ds), roh:  (2 ds, 2 ro, 2 ds), ostatné stĺpiky: háčkujeme ds do ds do zadnej nite, vynecháme 1. stĺpik na začiatku každej strany. Riadok ukončíme po do 1. ds, pomocou po sa presunieme do rohovej medzery. (104 ds)

3.r. Roh: ks, 2ro, ks, háčkujeme do oboch nití na stranách: 2ro, (vynechať 2 očká), ks, 2ro, (vynechať 2)….. do konca strany. Pokiaľ sa Vám práca sťahuje, spravte namiesto 2ro medzery medzeru s 3 ro. Riadok pripojíme pomocou po do 1. rohovej medzery

4.r.: roh: ks, ro, ks, po stranách: ks do ks, 2 pds do medzery, niť odstrihneme a ukončíme neviditeľným spojom.

Zapošiť všetky odstávajúce nite.

 

Detská deka s bordovými kolieskami