K peknej deke patrí i vankúš. Vankúše sa dajú umiestniť samostatne, alebo s dekou. Háčkovaná je predná časť vankúša. Tá je potom prišitá ručne na hotovú obliečku, ktorú kúpite v obchode s bytovým textilom.                                                                                                                                                .

Technika: háčkovanie

Obťažnosť: stredná

Priadza: 100% akryl, 100 g cca 240 m: biela 150 g,  strapatá vlna (použila som Sinta od Vlnika) 50g cca 42 m: 1x modrá, 1x zelená, 2x oranžová (pre 2 vankúše)

Rozmer: 50×50 cm

Ďalej potrebujete: háčik 5 mm, ihlu, nožnice, ihlu a niť, hotovú obliečku na vankúš, na ktorú háčkovanú časť našijeme.

Použité stehy

ro – retiazkové oko

po – pevné oko

ks – krátky stĺpik

pds – polodlhý stĺpik

ds – dlhý stĺpik

prds – predĺžený dlhý stĺpik

d2s – 2x nahodený dlhý stĺpik

Štvorec (urobte 8)

Začneme ro do kruhu strapatou

1.r.: 2 ro (=1.ds), 13 ds do kruhu,

2.r.: 2 ro (=1.ds), 2 ds do každej medzery medzi stĺpikmi, pripojiť do 1. medzery medzi stĺpikmi (28 ds),

3.r. (bielou) – Z kruhu urobíme štvorec. Na jednu stranu štvorca máme 7 očiek, z toho 1 roh. Bielu niť pripojíme kdekoľvek. Háčkujeme do zadnej nite riadku 3 – do každej nite 1 stĺpik okrem rohu a 1. stĺpika pred a za rohom. /Roh (2ro (=1.ds), ds, 2 ro, 2ds), do ďalšieho očka: (ds, pds), pds, 2ks, pds, do ďalšieho očka: (pds, ds)/ x 4, pripojiť po k 1. ds, po do rohovej medzery. (12 stĺpikov na strane)

4.r. Úvodný roh (2ro, ds, 2ro, 2ds), vynechať 1 očko, uháčkujte celý riadok ds, rohy (2 ds, 2 ro, 2 ds), ukončiť pomocou po do 1. ds, po do rohovej medzery (15 stĺpikov na strane)

5.r. 3ro, ks do rohu, ro, vynechať 1, ks, ro, vynechať 1 ks ….. opakujeme do konca riadku, do rohu: ks, 2ro, ks. Ukončíme do rohovej medzery

6.r. Do rohu pripojíme strapatú niť. Háčkujeme ako riadok 4 do voľných očiek riadku 4, rohy háčkujeme do riadku 5. Ukončíme po do rohovej medzery, niť odstrihneme.

7.r. (biela): Pripojíme bielu do rohovej medzery. Úvodný roh (3ro, ks), ks, ds (z lícnej strany do ks riadku 6 -ds leží na lícnej strane práce), ks) opakujeme do konca strany, roh, ks/ opakujeme do konca strany, roh. Pokračujeme po celom obvode štvorca, ukončíme pripojením do rohovej medzery. (21 stĺpikov na strane)

  1. r (biela): riadok ds. 1. roh (2ro, ds, 2ro, 2ds), oststné rohy (2ds, 2 ro, 2 ds), (25 stĺpikov na strane)

Niť odstrihnúť a ukončiť štvorec neviditeľným stehom. Zapošiť odstávajúce nite. Ak chcete, môžete štvorce blokovať. Ja som tak urobila. Článok k blokovaniu môžete vzhliadnuť  v stati „Čo sa mi osvedčilo“ tu.

Dohotovenie

Štvorce si poukladáme, zošijeme, alebo zháčkujeme pozdĺžne a priečne. Ja som zháčkovala pomocou po takto: Chytila som 2 štvorce rubom k sebe po som háčkovala do oboch zadných nití (keď máte priložené k sebe rubom je to 2. niť predného štvorca a 1 niť zadného štvorca):  po do rohovej retiazky, 25 po do stĺpikov, po do rohovej retiazky, 2ro (medzi 2 štvorcami), zobrať ďalšie 2 štvorce a opakovať.

Okraj:

1.r. (biela) Háčkujeme ks do zadnej nite, rohy do rohovej medzery. Pripojíme niť do rohu. 1. roh (3ro, ks), ostatné rohy: (ks, 2 ro ks), spoje: pds do rohovej medzery pred spojom, pds do spoja, pds do rohovej medzery za spojom, ostatné očká – háčkujem ks do zadnej nite. Ukončíme po do 1. rohovej medzery.

2.r. (biela) Riadok ds. 1. roh (2ro, ds, 2ro, 2ds),

ostatné rohy (2ds, 2ro, 2ds), po stranách: ds

3.r. (biela) ako 5. riadok  štvorca

4.r. (strapatá) ako 6. riadok štvorca

Niť odstrihnúť a ukončiť neviditeľným stehom. Zapošiť všetky odstávajúce nite.

Prišpendlite háčkovanú časť k hotovému povlaku na vankúš a ručne prišite bežnou šijacou ihlou a niťou k podkladu.

 

 

Háčkovaný vankúš Jarmila