Dúhové klbká sú úžasný vynález. Pomaly sa odvíjajúca priadza prináša zmeny sama a práca ide rýchlo, lebo čakáte, kedy nastane zmena a nemôžete sa dočkať, ako bude Váš výrobok vyzerať.

Dúhové klbká s prechádzajúcimi farbami môžu byť rôzne

Dajú sa rozdeliť podľa typu spracovania

  • Dúhové klbko z veľmi tenkých nití skrútených spolu (spojených je 4-8 nití). Čím viac a tenších nití, tým jednoliatejší je prechod z farby do farby. Pri 8 nitiach (napr. Scheepjes Whirl) je prechod medzi farbami takmer nebadateľný). Podobné klbká sú aj Yarnart Flowers, ale tu výrobca pri zmene farby nenechá úsek jednoliatej farby, ale pri zmene len vymení vlákno odchádzajúcej farby za vlákno prichádzajúcej farby, takže prechody sú viditeľné, čo by mohlo byť v niektorých prípadoch problém, ak si neprajete výraznejšiu farebnú hranicu.
  • Dúhové klbko z nití priložených k sebe môže byť 3nitkové, alebo 4nitkové, prípadne viacnitkové. Práca s dúhovým klbkom s nespletenými niťami  je niekedy náročná, lebo jednotlivé nite sa môžu počas háčkovania, najmä ak netrafíte celú niť, alebo zachytíte niť už háčkovanej časti, vyťahovať a robiť neželané slučky. Práca je potom strapatá a nevyzerá dobre. Čiže – háčkovať s nespleteným klbkom musíte presne, a v prípade, že sa Vám nejaká nitka zachytila a vytiahla – vypárať a háčkovať odznova. Chce to prax, takže nezúfajte, po čase si na háčkovanie s nespletenými niťami zvyknete a pôjde vám od ruky.

Podľa počtu nití 3-nitkové, 4-nitkové a.t.ď.

Podľa zloženia môžu byť kombinácia bavlna a akryl, bavlna, vlna, ľan.

Podľa hrúbky sú tenké, stredne hrubé i hrubé

Tu je niekoľko príkladov:

Dúhové klbká Whirl od holandského výrobcu Scheepjes sú skrútene z viacerých veľmi tenkých nití.

Výrobca má aj jednofarebné priadze rovnakého zloženia a hrúbky – Whirlette – takže v prípade, že budete porebovať len niekoľko metrov, alebo Vám bude kúsok chýbať, je možné skombinovať Whirl a Whirlette. Príklad kombinácií je napr. tu

Dúhovú klbká od tureckého výrobcu Yarnart – Flowers – sú skrútené štvornitky.

Výrobca má aj jednofarebné priadze rovnakého zloženia a hrúbky – Flowers Unicolor – takže v prípade, že budete potrebovať len niekoľko metrov, alebo Vám bude kúsok chýbať, je možné ich skombinovať Príklad kombinácií je napr. tu

Dúhové klbká – cherubínky – od egalanteria sú z nití priložených k sebe (3-5 nití). Toľko nádherných farebných klbiek je k dispozícii, že si pomaly neviete vybrať. Vyrobia vám aj klbko na želanie a k dispozícii sú aj jednofarebné priadze.

Podobné ako cherubínky sú ak kokonki od poľského výrobcu.

Rôzne druhy a rôzne zloženie dúhových klbiek ponúka aj turecký výrobca Alize, bulharský –   Stenli, český – Vlna HEP, španielsky –  Katia a iní.

Práca s dúhovým klbkom