Všetky zbytky vĺn z mojich projektov menšie ako 100 g  odkladám do vreca. Onehdy som sa rozhodla ich vytriediť podľa farieb. Vzniklo 5 kôp zbytkov – červenoružová, fialovo staroružová, zelenomodrá, neutrálna (hnedá, biela, béžové, šedá, čierna) a melírované priadze. Melírované som dala nabok a ostatné som ďalej vytriedila podľa hrúbky. Hrubé priadze som odložila a tenké som sa rozhodla dať dvojmo.

A tak vznikli 3 pestré projekty prakticky zadarmo. Veľmi ma bavilo kombinovať farby a vzory, takže projekty mi šli od ruky.

Predtým som musela vyriešiť niekoľko otázok:

Ktoré farby požiť v jednom projekte?

Držím sa zásady: kombinovať max. 3 farby + neutrálne odtiene, ak chcete veľmi pestrý projekt a máte veľa farebných zbytkov – ja mám pravidlo – jednu farbu dajte preč a ostatné použite (napr. odstráňte všetky odtiene fialovej, alebo všetky odtiene zelenej a pod.)

Ako skombinovať farby vo vzore?

Kombinujem za sebou svetlé a tmavé odtiene, výrazné a neutrálne odtiene.

Nasledujúci háčkovaný štvorec má stred výraznou farbou a okraj je striedavo svetlá neutrálna a tmavá farba. Takýto prístup je realizovaný na všetkých štvorcoch, takže celok je nádherný a nepôsobí pestro ani nesúrodo, napriek tomu, že v celej deke je asi 40 farieb. Každá farba akoby patrila na svoje miesto.

Ako pospájať štvorce?

Rozhodla som sa štvorce zháčkovať kontrastnou farbou za zadnú niť. Bola to dobrá voľba, štvorce boli zjednotené a akoby orámované. Tú istú farbu som použila na 1. riadok okraja.

Ako zarámovať deku okrajom?

Na okraj je potrebné si vyhradiť väčšie množstvo priadze jednej farby (aspoň 100 g). Okraj mojich diek má podobný vzor ako jednotlivé štvorce. Majte na pamäti, okraj pestrej deky by mal byť jednoduchý, bez kvetiniek, čipiek a komplikovaných vzorov.

Blokovať, alebo neblokovať štvorce?

Pri zelenomodrej deke som štvorce neblokovala a výsledok je výborný, pri červenooranžovo ružovej  a fialovej deke som  blokovala a výsledok je tiež výborný. Štvorce pre posledné 2 spomenuté deky neboli rovnaké a blokovaním sa zjednotila veľkosť a vystrel sa vzor na štvorcoch.

Následne budem publikovať 3 projekty zo zbytkov

  • Zelenomodrú deku s názvom: Okno do hôr
  • Červenoružovovú deku s názvom: Energická
  • Fialovo staroružovú deku s názvom: Orgován
Séria 2022: Zbytky nie sú na zahodenie. 1. diel. Nápad