Háčkovaná deka zo zelených a modrých zbytkov priadze. Zelenomodrú kôpku priadze doplňte neutrálnou kôpkou rozdeľte ich do skupín:

Skupina A: Výrazné a žiarivé odtiene zelenej, modrej, tyrkysovej

Skupina B: tmavé odtiene modrej, hnedej, petrolejovej a zelenej

Skupina C: svetlé odtiene béžovej, svetlohnedej, špinavobielej, šedomodrej, šedozelenej, svetlomodrej, ľadovomodrej

Farba D: spájanie štvorcov – kontrastná alebo výrazná farba zo zelenomodrej palety                                                      .

Celková hmotnosť deky: 1350 g

Rozmer deky: 142 x 196 cm

Rozmer štvorca: 18 x 18 cm

Počet štvorcov: 7 x 10 = 70

Obťažnosť: stredná

Ďalší materiál: háčik 4 mm, nožnice, ihla na zapošitie nití

Štvorec k tejto deke je štvorec s názvom „Košice“ a nájdete ho tu.

Spájanie štvorcov

Použila som veľmi  svetlú zelenú farbu (farba D)

Štvorce si poukladáme, zošijeme, alebo zháčkujeme pozdĺžne a priečne. Ja som zháčkovala pomocou po takto: Chytila som 2 štvorce rubom k sebe po som háčkovala do oboch zadných nití (keď máte priložené k sebe rubom je to 2. niť predného štvorca a 1 niť zadného štvorca):  po do oboch očiek rohovej retiazky, 27 po do stĺpikov, po do rohovej retiazky, 2ro (medzi 2 štvorcami), zobrať ďalšie 2 štvorce a opakovať a na konci riadku po do oboch očiek rohovej retiazky. Odporúčam označiť si 1. rohový štvorec.

Okraj

Pri tvorbe okraja som musela zredukovať počet stĺpikov, lebo okraj sa mi vlnil. V každom štvorci som zháčkovala 4 očká do 2. Prosím kontrolujte si stav okraja, v prípade potreby vypárajte a upravte počet stĺpikov podľa potreby Vášho projektu. Novú farbu priadze pripájame do rohovej medzery pomocou po a utiahneme (nazáleží ktorej)

 Stehy

ro – retiazkové oko

po – pevné oko

ks – krátky stĺpik

pds  – polodlhý stĺpik

ds – dlhý stĺpik

pdszad – zadný plastický pds – pds zozadu okolo nohy stĺpika pod ním

dszad – zadný plastický ds – ds zozadu okolo nohy stĺpika pod ním

ks2spoj – 2 ks spojené do jedného

ROH1 – ks, 2ro, ks

ROH1A – začiatok riadku: 3ro, ks

ROH2 – pds, 2ro, pds

ROH2A – začiatok riadku: ro, pds, 2ro, pds

ROH3 – 2ds, 2ro, 2ds

ROH3A – začiatok riadku: 2ro, ds, 2ro, 2ds

ROH4 – 3ds, 2ro, 3ds

ROH4A – začiatok riadku: 2ro, 2ds, 2 ro, 3ds

 

1.r. (D) ROH3A, 8 ks do zadnej nite, ks2spoj do zadnej nite, 8 ks, ks2spoj do zadnej nite, 7 ks do zadnej nite, ds do 1. ro rohovej retiazky, ds do stredu spoja, ds do 2. ro rohovej retiazky nasledujúceho štvorca – opakujeme do konca strany, v rohu robíme ROH3. Opakujeme okolo celej deky, ukončíme po do 1. ds, po do rohovej medzery, niť odstrihneme. ( u mňa 284 stĺpikov pozdĺžne, 197 priečne)

2.r. (C): ROH3A, do všetkých ks háčkujeme ds do zadnej nite, ROH3 do rohov, ukončíme po do 1. ds, po rohovej medzery, niť odstrihneme (288/201)

3.r. (A): ROH4A, (vynechať 3 očká, (3 ds do nasledujúceho očka, vynechať 2 očká) opakovať do konca strany, ROH4) x 3, vynechať 3 očká, (3 ds do nasledujúceho očka, vynechať 2 očká) opakovať do konca strany, ukončíme po do 1. ds, po do ďalšieho ds, po do rohovej medzery.

4.- 5.r. (A) ako 3.r.

6.r. (C): ako 2.r., niť odstrihneme

7.r: (B): ROH2A, (dszad do každého ds z predchádzajúceho riadku, ROH2) x 3, dszad do každého ds z predchádzajúceho riadku, ukončíme po do rohovej medzery, niť odstrihneme

8.r. (C): ako 2.r., ale ds háčkujeme do oboch nití, na konci niť odstrihneme

9.r. (A): (ROH1, preskočiť 1, ro,  (ks, preskočiť 1, ro) opakovať do konca riadku) x 4, ukončiť riadok pripojením do 1. rohovej medzery. Háčkujte voľnejšie, aby ste prácu v poslednom riadku príliš nesiahli, ale ani príliš voľne.

10.r. (A): ako 9.r., ale ks háčkujeme do voľných stĺpikov riadku 8 okolo medzery riadku 9. Ukončite riadok neviditeľným spojom. Poslednými 2  riadkami  sa okraj sa spevní a zvýrazní. Zapošite odstávajúce nite. Váš projekt je hotový. Ak sa Vám projekt páčil a spravili ste si vlastnú deku, budem rada, ak mi pošlte foto z môjho blogu – kontakty. Ďakujem a prajem Vám radosť z háčkovania.

Séria 2022: Zbytky nie sú na zahodenie. 4. diel. Okno do hôr.