Háčkovaný vankúš s mozaikovým vzorom. Vankúš je háčkovaný po uhlopriečke z rohu do rohu. Najprv sa pridávajú stĺpiky po oboch okrajoch, od polovice sa uberajú. Po uháčkovaní 2 štvorcov  sa tieto zháčkujú spolu na 3 stranách a štvrtá strana zostáva voľná pre gombíky alebo zips.

Všeobecné informácie k môjmu prevedeniu:

Rozmer: na vankúš 45 x 45 až 50 x 50 cm

Materiál: na 2 vankúše: 250 g bielej, 250 g fialovej, 100 g béžovej priadze (Scheepjes Softfun, Yarnart Jeans, Alize cotton gold), 10 gombíkov, béžová niť, ihla, ihla s veľkým uchom na zapošitie.

Obťažnosť: stredná

Použité stehy: ds – dlhý stĺpik, dsp – ds do prednej nite o 2 riadky nižšie, ks – krátky stĺpik, z – zadná niť, po – pevné oko,

Vzor na vankúš je voľne dostupný v anglickom jazyku na stránke martinupnorth.com  tu

Video je k dispozícii na stránke itsallinanutshell.com v 3 častiach – časť 1, časť 2, časť 3, extra poznámky

Spojenie uháčkovaných štvorcov a dokončenie (ako som spravila ja)

1.krok  Zháčkujte (alebo zošite obe strany vankúša takto: Dajte si ich rubom k sebe a prednou časťou vankúša k Vám. Pripojte priadzu na ľubovoľnej  strane cca 4 cm pred rohom a začnite spájať pomocou po za zadnú niť. Spojte 4 cm prvej strany (strana s otvorom), 2. stranu, 3. stranu, 4. stranu a 4 cm prvej strany. Priadzu neodstrihujte!

2.krok (dierky pre gombíky): pokračujte na prednej časti vankúša v otvore takto: 5 ks, ro, preskoč 1, (7 ks, ro, preskoč 1) do konca otvoru. (Ak Vám nevychádza počet očiek, prepočítajte si dierky na svoje podmienky) Priadzu neodstrihujte!

3.krok (léga na gombíky) Otočte prácu a pokračujte v otvore na zadnej časti vankúša riadkom ks do konca otvoru, otočiť, riadok ks, otočiť,… kým léga nebude mať cca 4-5 cm. Priadzu odstrihnite.

4.krok Prišite gombíky normálnou niťou na légu. Zviažte odstávajúce nite vnútri vankúša a zastrihnite na 2 cm, zapošite ostatné. Vankúš som neblokovala, po navlečení sa vyrovná.

 

Fialovobiele duo